SINAVLARA HAZIRLANANLAR YAZIN NE YAPMALI?

Yaz tatili geldi. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler bir yılı daha geride bıraktı. Herkes bir rahatlama, tatil havasına girdi. Fakat ülkemizdeki sınav sisteminden dolayı lise ve ortaokul son sınıfa geçen öğrenciler için yeni bir maraton başladı. Bu yazıda tecrübelerimizden yola çıkarak veli ve öğrencilere, bu maratonun nasıl olması gerektiği ile ilgili ipuçları vermeye çalışacağız.

Öncelikle bu sürecin bir maraton olduğu unutulmamalı. Maratonda genel kurallar:Uzun bir hazırlık süreci.

  • Öndeki hızlı gruptan ayrılmamak.
  • Son düzlükte mümkün olduğunca hızlanmak.
  • Sınava hazırlık süreci maratonla aynıdır

İlk olarak yaz tatili iyi değerlendirilmelidir. Öğrenciler yoğun değil, planlı çalışmalıdır. Özellikle Matematik, İngilizce ve Fen Bilgisi(Fizik, Kimya, Biyoloji) gibi derslerde ön öğrenmelerini tamamlamaları gerekir. Bu derslerde geçmiş yıllardaki konular diğer derslere göre çok daha önemlidir. Örneğin, TEOG Matematik’e hazırlanan bir öğrencinin; 4. sınıftan büyük sayılarla işlemleri, 6 sınıftan ondalık sayıları, 7. sınıftan negatif/pozitif sayılarda dört işlemi bilmesi gerekir. Çünkü 8.sınıfta anlatılacak olan konular bu konuların üzerine kurulacaktır. Maalesef ortalama öğrencilerimiz bu konuları bilmediği için kısa sürede yarıştan kopmaktadır. Yapılması gereken, haftalık hedefler koyarak bu konuları 8. sınıf başlamadan öğrenmektir. Haftalık 5-6 saatlik çalışma ile güzel bir hazırlık süreci geçirilebilir.

İkincisi, öğrenciler çevresinde çalışabilecekleri bir ortam bulmalıdır. İnsan sosyal bir varlıktır. Çoğu öğrenci tek başına uzun uzun çalışamaz. Dolayısıyla hepsi başarıya odaklanmış 2-3 kişilik bir grup oluşturulabilirse sınava hazırlık sürecindeki en büyük sorun çözülmüş olur: TEMPO. Maratonlarda bu sorunu çözmek için yıllardır tavşan atletler kullanılır. Tavşan atletlerin maratonda bulunma amaçları temponun düşmemesini sağlamaktır. Öğrencilerin mutlu ve başarılı bir hazırlık süreci geçirmelerinde bu basamağın önemi büyüktür.

Üçüncü olarak yapılması gereken ise sınavın yaklaştığı günlerde çokça deneme çözerek eksikleri görüp bu eksikleri gidermektir. Bu mesele öğrendiklerimizin toparlanması demektir. Eğer bu basamağa gereken önem verilmezse, yarışın bitimine 100 metre kala koşmayı bırakıp yürümeye başlayan bir maratoncu gibi yarışı kaybetmemiz kaçınılmaz hale gelecektir. Yani verilen onca emek tam değerini bulmamış olur.

Bu kadar sınavdan bahsettikten sonra, iyi tatiller demek biraz güç olacak. Fakat yapılacak bunca çalışmanın toplamda sadece 100 saate, yaklaşık 4 güne denk geldiğini unutmayalım. Planlı bir hazırlıkla çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Aksi halde uyandığımızda tatil bitmiş olabilir.

Herkese iyi tatiller.