Son yıllarda özel okulların öğrencisi sayısı oldukça arttı. Devlet okullarındaki başarılı öğrencilerin birçoğu da özel okullara geçti. Doğal olarak bu durum özel okulların olduğundan başarılı, devlet okullarının ise olduğundan başarısız olarak görünmesine sebep oldu. Başarı durumunun bu şekilde yansıması ve dershaneler ile ilgili yaşanan kafa karışıklığı özellere yönelişi her geçen gün artırıyor. Peki, yapılan bu tercih doğru mu?

Okul tercihi yaparken, öğrencinin durumuna ve ihtiyaçlarına göre karar vermeliyiz. Okulların bu ihtiyaçlara cevap verme kapasitesini göz önünde bulundurmalıyız. Örneğin okuldan beklentiniz sosyal ve sportif faaliyetlerin yoğun olması, çocuğun ders aralarında rahatlayacağı bir bahçe, ferah geniş bir sınıf ortamı olsun. Bu durumda dershanelerden dönüşen okulları tercih etmemelisiniz. Düzenli bir devlet okulu sizin bu ihtiyaçlarınızı bu okullara göre çok daha iyi bir şekilde karşılayabilir.

Çocuğunuz özel yetenekli ise tercih edeceğiniz okul değil, öğretmen olmalıdır. Çünkü özel yetenekli çocukların asıl sorunu kendilerini anlayacak ve yardımcı olacak öğretmen bulamamalarıdır. Maalesef ülkemizde özel yeteneklilerin okula kaynaştırılmaları ile ilgili ciddi çalışmalar yok. Dolayısıyla yüksek miktarlar ödeyip özel okula göndermek çocuğunuzu ve sizi mutlu etmeyebilir. Şu an bu süreci yaşamış bir öğrenciyle çalışıyorum. Özel okula gidiyor olmasına rağmen öğrenci de ailesi de mutlu değildi. Devlet okulunda çocukla ilgilenecek bir öğretmen buldular. Devlet okuluna geçtikten sonra sorunların birçoğu çözüldü.

Son olarak akademik başarı ve sınavlara hazırlıkla ilgili bir örnekle yazımızı bitirip sizi anketimizle baş başa bırakalım. Anketi uygulamaktaki amacımız, bir okulda en çok aradığınız özelliği bulmanıza yardımcı olmak.

Ortaokulun finali TEOG, lisenin finali ise YGS, LYS olarak görülür. Bu nedenle bu sınavlara hazırlık yılı gelince herkes en uygun okulu aramaya başlar. Bu konuda da olması gereken çocuğunuzun düzeyine en uygun okulu bulmaktır. Her yıl bir sürü derece çıkaran okullar çocuğunuz için en uygunu olmayabilir. Çünkü birçok özel okul reklam yapabilmek için derece yapabilecek öğrencileri devlet okullarından burslu olarak alırlar. Bu öğrencileri de çok iyi hazırlayarak dereceye sokarlar. Ancak sizin bakmanız gereken sizin çocuğunuz düzeyindeki çocuklarla yapılan çalışmalar olmalıdır. Hiç derecesi olmayan bir okul sizin için çok daha faydalı olabilir.

Sonuç olarak, her birey özeldir. Tercih edeceğiniz okul da çocuğunuzun özelliklerine en uygunu olmalıdır.