Klasik bir benzetme vardır. Araba kullanmak veya maraton koşmak, merkezi sınavlara benzetilir.

Ehliyet almaya çalışan tanıdıklarınız olmuştur. Değişik derslere çalışılarak önce yazılı sınava hazırlanırlar. Ardından direksiyon eğitimi için eğitmen eşliğinde araba kullanmaya çalışırlar. Eğitmenleri, neleri yanlış yaptıklarını söyleyerek, düzeltebilmeleri için bol bol deneme yapmalarını tavsiye eder. Direksiyon sınavı öncesi ise bir yerlere çarpmak şöyle dursun daracık yerlere park edebilecek hale gelebilmek için son güne kadar çalışmalar devam eder. Hatta son gün, gece yarılarına kadar, saatlerce deneme sürüşü yapılır.

İşte TEOG ve YGS gibi merkezi sınavlara çalışan öğrenciler, direksiyon sınavına hazırlanan sürücü adayı gibi olmalılar. Yazılı sınav ile ilgili öğrenilecek ne varsa halletmiş olmalılar (Öğrenemedilerse çok daha sıkı çalışarak en kısa zamanda öğrenmeliler). Son günlerde ise artık direksiyon başına geçmeleri lazım. Kaza yapıyorlar mı, yapmıyorlar mı, yapıyorlarsa nerede ve nasıl yapıyorlar. Bunları test etmeleri lazım. Tabi  içinden çıkamadıkları durumlarda eğitmenlerinden yardım almalılar.

Öğrenciler, sınav günü bir kazaya meydan vermemek, ehliyetlerini başarıyla alabilmek için denemelere mutlaka zaman ayrımalılar.